113 gündür kayıp Keldani den haber alınmıyor

113 gündür kayıp Keldani den haber alınmıyor

İSTANBUL Keldani Kilisesi Papazı Remzi Diril'in Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde yaşayan ve 11 Ocak'tan bu yana haber alınmayan babası Hürmüz Diril için yapılan arama çalışması sonuçsuz kaldı.

Konu ile ilgili Şırnak Valiliği'nden yapılan açıklamada: "İlimiz Beytüşşebap İlçesi, Kovankaya Köyü'nde ikamet eden Hurmüz Diril ve Şimuni Diril çiftinin 11 Ocak 2020 günü ikametlerinden ayrıldıkları ve bir daha geri dönmedikleri haberinin alınması üzerine, havadan başlatılan arama faaliyetlerine ilave olarak bölgedeki hava şartlarının kısmen uygun hale gelmesiyle birlikte 16 Ocak 2020 gününden itibaren bölgeye helikopterle sevk edilen Jandarma Özel Harekât Timleri ile birlikte Olay Yeri İnceleme, İz Takip Köpek Timleri ve sivil vatandaşlarımızın da katılımıyla karadan da kayıp şahısların arama ve kurtarma faaliyetlerine devam edilmiştir.

Kar yağışından dolayı kapalı olan köy yolunun açılmasına yönelik çalışmalar yapılmış olmakla birlikte çığ tehlikesi nedeniyle bahse konu çalışmalar yavaş ilerlemiştir.

Geçen süre zarfında kayıp vatandaşlarımızın bulunmasına yönelik olarak arama ve kurtarma faaliyetlerine, olumsuz hava şartlarının elverdiği ölçüde devam edilmiş; yaşanan süreç, ilgili birimlerimiz tarafından yakından takip edilmiştir.

Kayıp şahısların yakınları tarafından, 20 Mart 2020 günü bir kadına ait cansız bedene ulaşıldığının Jandarma birimlerine haber verilmesi üzerine, Cumhuriyet Savcılığı’nın bilgisi dâhilinde 21 Mart 2020 günü Jandarma Özel Harekât Timleri ile birlikte Olay Yeri İnceleme ve TEM Timleri helikopterle bölgeye intikal ettirilmiştir. Bölgede yapılan olay yeri incelemesinde, kayıp bayan şahıs Şimuni Diril’e ait olduğu değerlendirilen cansız beden, Kovankaya Köyü’nün yaklaşık 1,5 km uzaklığındaki kuzeybatı kısmında bulunmuş, cenaze, otopsi işlemlerinin yapılması amacıyla Şırnak Devlet Hastanesi morguna nakledilmiş olup, yapılan otopsi sonrası Savcılık tarafından ailesine teslim edilmiştir. Olayla ilgili olarak Beytüşşebap Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı doğrultusunda adli tahkikata ve diğer kayıp vatandaşımız Hurmüz Diril’in bulunmasına yönelik çalışmalara devam edilmiştir.

Kayıp vatandaşımız Hurmüz Diril’in bulunması amacıyla, 28-29-30 Nisan 2020 tarihlerinde Jandarma Özel Harekât Timleri ile birlikte Olay Yeri İnceleme ve TEM Timleri ile havadan ve karadan geniş kapsamlı arama faaliyeti icra edilmiş, dere yatakları, kayalık ve ağaçlık bölgeler detaylı aramaya tabi tutulmuş ancak herhangi bir iz ve emareye rastlanılmamıştır.

Konu ile ilgili olarak Beytüşşebap Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli tahkikat devam ettirilmektedir"denildi.

 

978097d4fcd8787fab50c1cc85aacd42-001.jpgc1ccd090fd8e5acf38c0d1abf821dae3-001.jpg0736c4ddd39ff1d13953750becec4167.jpg9fcb329b305a3fe42bbd48e6589bad12-001.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.