DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ ASKER CIZİRİ İLE DEVAM EDİYOR

DENGBEJLİK KÜLTÜRÜ ASKER CIZİRİ İLE DEVAM EDİYOR

Yıllardır Cizre’de ses sanatçılığı yapan, bölge halkı tarafından sevilen ve Cizre’nin en önemli denbejlerinden biri olan Asker Cıziri’nin fotoğrafı, ölümsüz dengbejlerin arasına konuldu.

Cizre’de yetişen ünlü dengbejlerden Mehmet Arif Cıziri, Hasan Cıziri ve Sait Ağaye Cıziri (Seide Hemo) gibi ölümsüz dengbejlerin arasında yer bulan Asker Cıziri, 45 yıldır hem kendi bestelerini hem de ekolü olan Mehmet Arif Cıziri’nin eserlerini seslendiriyor.

Cizre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet yürüten dengbej evinde, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Davut Sinanoğlu’nun katılımıyla Asker Cıziri’nin fotoğrafı dengbej evine asıldı.

Değerlerin hayatta iken sahip çıkılması gerektiğini belirten Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Davut Sinanoğlu; ‘‘Dengbejlik geleneğinin temsilcilerinden Asker Cıziri ile beraberiz. Kendisi ile tanıştığımdan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Dengbejlik geleneğinin yaşatılması, genç nesillere aktarılması, bu bölgenin kültürünü, örfünü, adetini, inançlarını, dengbejlik üzerinden dillendirilerek yeni nesillere aktarılmasını önemsiyoruz. Asker Cıziri ile devam eden geleneğin, yeni dengbejlerle devam etmesi için Cizre Belediyesi olarak çalışmalar yürütüyoruz. Pandemi nedeniyle bu çalışmaları hayata geçiremedik, ancak biz istiyoruz ki Asker Cıziri, Mesut Cıziri ve Abdurrahman Cıziri’nin önderliğinde genç dengbejlerimiz yetişsin ve bu kültürde devam etsin. Asker Cıziri’de önemli temsilcilerinden bir tanesi kendisine sağlık, sıhhat ve uzun ömürler diliyorum. Bu memlekete sesiyle, sazıyla ve sözleriyle sunduğu hizmetlerden dolayı da Cizreli hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Asker Cıziri, ‘‘Cizre’de bize değer veren olduktan sonra müzik zevkimiz daha da artıyor. Kaymakam beyin destekleri ile şehrimize güzel hizmetler vereceğiz. İlerleyen günlerde vatandaşlarımız için yapacağımız konserler ile kültürümüzü devam ettireceğiz’’ dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.