Ücretsiz Doğalgaz desteği bitti mi? Doğalgaz desteği ne kadar? Doğalgaz desteği devam ediyor mu?

Ücretsiz Doğalgaz desteği bitti mi? Doğalgaz desteği ne kadar? Doğalgaz desteği devam ediyor mu?

Kış yüzünü göstermedi ile vatandaşlar kombileri yakmaya başladı. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan ücretsiz doğalgaz desteğinin bitip bitmediğini vatandaşlar merak ediyor. Doğalgaz desteği ne zaman bitiyor?

Türkiye’nin geçtiğimiz yıllarda Karadeniz’de yaptığı doğalgaz keşfinin ardından hanelere ücretsiz doğalgaz desteği verilmesi konusunda karar alınmıştı. Kasım ayının sonları ve iyice kış şartlarının oluşması ile havalar iyice soğudu. Vatandaşlar tarafından ücretsiz doğalgaz indirimi ile ilgili detaylar da merak konusu oldu. Peki, ücretsiz doğalgaz desteği bitti mi? Ücretsiz Doğalgaz desteği ne zaman bitiyor? Ücretsiz Doğalgaz desteği ne kadar? Ücretsiz Doğalgaz desteği 2024, ücretsiz doğalgaz desteği devam ediyor mu?ücretsiz doğalgaz desteği ne zaman bitecek? Ücretsiz Doğalgaz desteği kaç ay verilecek?

ÜCRETSİZ DOĞALGAZ DESTEĞİ NE ZAMANA KADAR GEÇERLİ OLACAK?

Daha önce duyurulan kararnameye göre, konut, ibadethane ve cem evi abonelerinin 24 Nisan-31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki ilk fatura tahakkukları kapsamındaki sistem kullanım bedellerinin tamamı ile 1 Mayıs 2024’e kadar tahakkuk edecek sonraki faturalarda 25 standart metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimine ilişkin sistem kullanım bedelleri Bakanlığının bütçesinden ödeniyor.

ÜCRETSİZ DOĞALGAZ DESTEĞİ NE ZAMAN BİTİYOR?

Ücretsiz doğalgaz desteği 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimi 1 Mayıs 2024 tarihine kadar ücretsiz olacak.

ÜCRETSİZ DOĞALGAZ DESTEĞİ NE KADAR?

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin yıllık ortalama doğal gaz tüketimi 1.500 m3. Aylık ortalama tüketim ise 125 m3. Kışın ise aylık en az doğal gaz tüketimi 250 m3 dolayında hesaplanıyor. 1 yıl boyunca aylık ücret alınmayacak olan 25 m3’lük gazın bedeli ise Nisan ayı tarifesiyle metreküp başına dağıtım bölgesine göre değişmekle birlikte 5-6 TL ortalama fiyattan yaklaşık 125 TL – 150 TL civarında hesaplanmaktadır. Bugunkü fiyatlarla 12 aylık katkı da hane başına 1.400 -1850 TL civarında olacaktır.

Kaynak:Mehmet DEMİRHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.