KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN PKK'LI TERÖRİST, IRAK'A KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN PKK'LI TERÖRİST, IRAK'A KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

Şanlıurfa'da öldürülen Suruç eski belediye başkanı Salih Tekinalp ile oğlu Sait Tekinalp'in faili ve birçok kanlı eylemin sorumlusu olarak Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan PKK'lı terörist Sabri Dal, Şırnak'ın Silopi'de yakalandı.

Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü ve MİT Başkanlığı tarafından PKK/KCK terör örgütü faaliyetlerinin deşifresine yönelik olarak yapılan müşterek çalışma kapsamında; Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Sabri Dal'ın, Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunduğu ve Irak'ın kuzeyine geçme hazırlığında olduğu belirlendi. Ekipler, dün gece düzenledikleri operasyonla terörist Dal'ı yakaladı. Gözaltına alınan teröristin emniyetteki işlemleri sürerken, hakkında 2013 yılında güvenlik korucusu Mehmet Sait Coşkun'un Cizre'de şehit edilmesi ve Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi eski Belediye Başkanı Salih Tekinalp ile oğlu Sait Tekinalp’in öldürülmesi olaylarının faillerinden olduğu belirlendi. Aynı zamanda Şırnak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 'Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma', 'Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle 1 kişiyi öldürme', Cizre 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 'Silahlı terör örgütüne üye olma', Cizre Sulh Ceza Mahkemesi'nce ise 'Resmi belgede sahtecilik' ve Şanlıurfa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 'Kasten öldürme' suçundan ve Interpol tarafından kırmızı bülten ile arandığı belirtildi.

Şırnak Valiliği'nce yapılan açıklamada, terörle mücadele kapsamında operasyonların kararlılıkla devam ettiği belirtildi.

O TERÖRİST İLE İLGİLİ DETAYLAR

Şırnak'ın Silopi ilçesinden Irak'a kaçmaya çalışırken MİT ve polisin ortak operasyonuyla yakalanan PKK’lı terörist Sabri Dal ile ilgili detaylara DHA ulaştı. 2000’li yılların başında PKK’nın şehir yapılanmasına katılan ve 2004-2013 yılları arasında Cizre Belediyesi’nde çalışan Dal, Suruç eski belediye başkanı Salih Tekinalp ve oğlu Sait Tekinalp'in öldürüldüğü eylemi kabul etti. Teknalp'in oğlu Cihan Tekinalp, olaydan sonra yaptığı açıklamalarında, devleti suçlayarak cinayeti, Hrank Dink suikastine benzetmişti. Cihan Tekinalp, babasının Kobani’nin terör örgütü DEAŞ’ın kontrolüne geçmemesi için Suruç’tan önemli bir destek verdiğini, 30 sığınmacıyı evine kabul ettiği için hedef olduğunu ileri sürmüştü.

GÜVENLİK KORUCULARINI ŞEHİT ETTİ

İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan PKK’lı terörist Sabri Dal, cuma gecesi saat 01.00'de MİT ve polis tarafından düzenlenen ortak operasyonla yakalandı. Irak'a kaçmak isterken yakalanan Dal ile bilinmeyenlere DHA ulaştı.

Dal, 2000’li yılların başında PKK’nın şehir yapılanmasına katıldı. Örgüt adına faaliyet yürüttüğü 2004 yılında Cizre Belediyesi'nde işe girdi. 2013 yılına kadar belediyede görev yapan Dal, örgütsel faaliyetleri nedeniyle 3 kez cezaevine girip, çıktı. Cezaevinden çıktıktan sonra Cizre’de Hayri kod adıyla terör örgütü PKK/KCK faaliyetlerinde yer aldı. Cudi Dağı’nda faaliyet yürüten örgüt mensuplarından aldığı talimatlar doğrultusunda güvenlik korucusu Kamil Atak’ın da aralarında olduğu Cizre’de görevli güvenlik güçlerine yönelik muhtelif eylemlere katıldı. 2013’te güvenlik korucusu Mehmet Sait Coşkun'un Cizre’de şehit edildiği saldırıda yer aldı.

KANDİL’DEN GELEN TALİMATLA HAREKET ETTİ

2013 yılı Haziran ayında Şırnak’ın Uludere ilçesinden Irak’a kaçtı. Terör örgütü PKK’nın Haftanin ve Zaho kamplarında örgütsel eğitim aldı. Terör örgütü PKK/KCK’nın üst yönetiminin talimatıyla 2014 yılı Ağustos-Eylül aylarında kaçak yollardan Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine geldi. CHP’li eski Belediye Başkanı Salih Tekinalp ile oğlu Sait Tekinalp öldürülmesi olayında yer aldı.

İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan terörist Sabri Dal hakkında Şırnak 1. Ağır Ceza, Şanlıurfa 2. Ağır Ceza ve Cizre Sulh Ceza mahkemelerinde “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürme, kasten adam öldürme, silahlı terör örgütüne üye olma ve resmi belgede sahtecilik suçlarından açılan davalarda arama kararları olduğu belirtildi.

OĞLU DEVLETİ SUÇLAMIŞTI

Tekinalp’in oğlu Cihan Tekinalp olay tarihinde medyaya yansıyan açıklamalarında ise devleti suçlayarak cinayeti Hrant Dink suikastine benzetti. Babasının Kobani’nin terör örgütü DEAŞ’ın kontrolüne geçmemesi için Suruç’tan önemli bir destek verdiğini, 30 sığınmacıyı evine kabul ettiği için hedef olduğunu ileri sürmüştü. Ancak Tekinalpler’in cinayet soruşturması titizlikle yürütülerek, PKK’lı terörist Sabri Dal’a ulaşıldı. Terörist hakkında kırmızı bülten çıkartıldı. Her yerde aranan PKK’lı terörist Dal, Cuma gecesi yakalandı.

8.5 SAAT YARGILANDI, 5 SUÇUN 3'ÜNDEN TUTUKLANDI

Şırnak'ın Silopi ilçesinden Irak'a kaçmaya çalışırken, polis ve MİT operasyonuyla yakalanan PKK'lı terörist Sabri Dal, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece hakkında açılan davalarla ilgili ayrı ayrı yargılandı.

Dava dosyalarının bulunduğu mahkemelere, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlanan Sabri Dal, Şırnak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 'Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma', 'Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle 1 kişiyi öldürme' suçlarından tutuklandı. Dal, Şanlıurfa'daki dosyasında ise 'Kasten öldürme' suçundan tutuklandı.

Terörist Dal, hakkında Cizre 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve Cizre Sulh Ceza Mahkemesi'nde açılan 'Resmi belgede sahtecilik' suçlarından ise serbest bırakıldı.

Saat 13.30'da adliyeye sevk edilen ve 3 mahkemede ifade verip, 5 suçun 3'ünden tutuklanan Sabri Dal, 8.5 saat süren yargılamanın ardından saat 21.00'de güvenlik önlemleri alınarak cezaevine götürüldü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.