ŞIRNAK KAMER VAKFI ÇOCUK CİNSEL İSTİSMAR AFFINA YÖNELİK BASIN AÇIKLAMASINDA BULUNDU

ŞIRNAK KAMER VAKFI ÇOCUK CİNSEL İSTİSMAR AFFINA YÖNELİK BASIN AÇIKLAMASINDA BULUNDU

Şırnak Kamer Vakfı il Temsilcisi Gündüz Avcı TCK 103 Çocuk Cinsel İstismar Affına Karşı Kadın Platformu adına basın açıklamasında bulundu.

Şırnak Kamer Vakfı il Temsilcisi Avcı,TCK 103 Çocuk Cinsel İstismar Affına Karşı Kadın Platformu Kadın Örgütleri olarak çocuk cinsel İstismarı suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu' nun (TCK) 103. maddesi İle İlgili af girişimlerini kaygı İle İzliyoruz, Bu konu, İnfaz Yasası Nisan ayında TBMM'de görüşülürken gündeme geldiğinde öğrendik ki, 13 yaşındaki kız çocuklarına İstismardan yargılanan ve hatta mahkumiyet kararı kesinleşip cezaevine konmuşkİşİIerİn resmi nikah yapıldığı takdirde serbest kalmaları, bu evlilik 5 yıl sürdüğü takdirde cezanın tamamen ortadan kalkması, cinsel istismar gibi ciddi bir suçun cezasız bırakılması hedefleniyordu, stelik tüm dünyada 3-4 yaş farkı Olan akran kavramı İle oynanarak 15 yaş farkın bile 'akran' sayılabileceği iddia ediliyordu. Affın da 15 Temmuz'da Meclis kapanmadan önce çıkacağı açıklanmıştı, Bu nedenle, kadınlar olarak Meclis açık kaldığı sürece gece yarılarına dek süren yasamayı izleme nöbetimiz sürüyor, sürecek. Çünkü 2016 yılında bir gece yansı birkaç milletvekiline verdirilen bir teklif ile bu af çıkarılmak istenmişti. Kadınlar olarak o günden beri bu konunun gece nöbetçileriyiz.
Bu konuda mücadele ederken bir de 2 Temmuz günü Numan Kurtuluş’un Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi' nden çıkması yönünde hazırlıklarına dair açıklamasını duyduk.
İstanbul Sözleşmesi'neKarşl Çıkmak Şddet Uygulayan Erkeklere Teşvik, Tüm Kadınlara Tehdittir
TBMM Boşanma Komisyonu Raporu'ndan beri İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya karşı sistematk bir karalama kampanyası yürütülüyor. Bu kampanya nedeniyle ne İstanbul Sözleşmesi ne de 6284 sayılı yasa etkili bir biçimde uygulanıyor. Numan Kurtulmuş'un son açıklaması da, sözleşmeyi ve yasayı uygulamamak için zaten direnmekte olan tüm kamu görevlilerine en üst düzeyden bağlayıcı bir talimat niteliği taşıyor. Bu gibi açıklamaların, şiddet uygulayan erkekleriteşvik etmek; şiddete maruz kalan birçok kadının devlet mekanizmalarına başvurma cesaretlerini kırmak; yargı ve kolluğun görevlerini yerile getirmesine engel olmak gibi olumsuz sonuçları olacak. Bu yüzden sesleniyoruz
Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet ile ayrımcılığı körükleyen bu söylemlerinize son verin;
İstanbul Sözleşmesive 6284 sayılı yasanın etkin bir biçimde uygulanmasınıve İşlevli bir Alo Şiddet
Hattı, ülke çapında yeterli sayıda kadın danışma merkezi, sığınaklar, cinsel şiddet kriz merkezleri İle şiddetle mücadelenin ulusal mekanizmasının yeterli sayı ve nitelikli destek kapasitesine ulaştırılmasını sağlayın;
Çocuk İstismarcılarına Af Girişimlerinin Gündemde Tutulması İstismarcılara Teşvik, Tüm Çocuklara Tehdittir, çünkü bu af söylentisi olduğu sürece;
Ceza Kanunu'ndaki 15 yaş altl çocuklarla hiçbir koşulda cinsel ilişkiye girilemeyeceği ve Medeni Kanun' daki 17 yaşın altında evlilik yapılamayacağı konusundaki yasal düzenlemelerkağlt üzerinde kalıyor, uygulanmıyor, uygulanamıyor.
Çocuk cinsel istismarcıları işledikleri suçtan mahkum olsalar bile, kız çocuğunu ya da ailesini ikna edip resmi nikah yaptırdıkları takdirde cezadan kurtulabileceklerini düşünebiliyorlar.
Maalesef yargı da af propagandalarından etkilenerek giderek daha çok beraat kararı veriyor. Toplum da gelenek, görenek diyerek ve af söylemlerinin de teşvikiyle çocuk evliliği adl altındaki çocuk cinsel istismarının ihbar yükümlülüğünü savsaklıyor.
Af söylentisi çeşitli kişi ve kurumların, kız çocuklarının evlendirilme yaşının 12 hatta 9 olabileceği yönündeki propagandalarının sürüp gitmesine neden oluyor.
Bu af girişimi ertelenmekle kalmamalı; bir daha asla gündeme gelmemek üzere ülkenin gündeminden tamamen çıkartılmalı!
Devletin asli ve Öncelikli görevi, çocukların cinsel İstismara maruz kaldığı şartları ortadan kaldırmak, koruyucu ve Önleyici hizmetleri kurumsallaştırmaktır. İstismar faillerini ve onlara yardım ve yataklık edenleri affetmekcezasız bırakmak, bu suçların teşviki demektir; başka çocukların İstismarına zemin hazırlamaktır.
Çocuk yaşta zorla evlendirmeleri ve çocuk istismarını önlemesi gereken ama aksine teşvik eden, kolaylaştıran ya da göz yuman tüm sorumlular cezalandırılmalı, kamu görevlileri İşe görevlerinden alınmalıdır. Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara dini nikâh kıyan din görevlileri, çocuklarını çocuk yaşta evlendiren aileler ve ihbar yükümlülüğünü verine getirmeyerek buna göz yuman kişiler ve resmi otoriteler özellikle cezalandırılmalıdır.
5 yıllık bir Çocuk Yaşta Zorla Evlendirmeler ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı çıkartılmalı; daha önce çıkartılan planlar uygulanmalı, yeterli bütçe ve insan kaynağı tahsis etmesi sağlanmalıdır.
Yapılması gerekenler bu kadar açık ve net olduğu halde ne yazık ki tam tersi söylem ve politikalarla karş karşıya kalıyoruz. Bu nedenle bir kez daha tekrar etmek istiyoruz
Çocuk cinsel istismarcılarına yönelik af girişimlerinden tamamen vazgeçin ve bunu kamuoyuna derhal ilan edin! İstanbul Sözleşmesi'ni ve 6284 sayılı Şiddet Yasası'nı karalamaktan vazgeçin! Kadınlara ve kız çocuklanna karşı şiddeti durdurun! Kadınların kazanılmış haklarını tehditetmekten VAZGEÇİN! “ dedi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.