Şırnaklılar halk ekmek istiyor

Şırnaklılar halk ekmek istiyor

Her konuda artan zamlar gibi ekmek fiyatı arttı. Şırnak’ta kalabalık aile yapısı nedeniyle ekmek tüketimi ve maliyeti çok olduğundan vatandaşlar belediyelerin işlettiği halk ekmek fırınları istiyor.

Şırnak’ta 270 gram olan ekmeğin fiyatı en son 5 TL’den 6.5 TL’ye yükseltildi. Bazı fırınlarda ekmek çeşidine göre 8 TL’yi geçiyor. Her konuda yapılan zamların yanı sıra ekmeğe yapılan zammın ardından çözüm olarak birçok ilde olduğu gibi Şırnak’ta da vatandaşlar ucuz ekmek için halk ekmek fırının açılmasını talep ediyor.

Halk ekmeğin uygun üretim yapılan ve kâr amacı gütmeyen, vatandaşa ucuza ekmek yedirmeyi amaç edinmiş işletmeler olduğunu belirten vatandaşlar, Türkiye’nin birçok şehrinde belediyelerin işlettiği halk ekmek fabrikalarının Şırnak için de kurulması için talepte bulundu.

HER MAHALLEDE TANDIR VAR AMA…

Her mahallede tandır var ancak artan un fiyatlarının üstüne ayrıca yakacak odun ihtiyacı da ayrı bir maliyet oluyor. Ayrıca Şırnak’ta çoğunluk Toki binalarında oturduğu için vatandaşlar odun ve yakacak ihtiyaçlarını muhafaza edecek alan da bulamıyor.

TÜRKİYE’DE EN KALABALIK HANE ŞIRNAK’TA OLDUĞUNDAN EKMEK İHTİYACI VE MALİYETİ ARTIYOR

Vatandaşlar, belediyenin başta dar gelirli vatandaşları düşünerek “halk ekmek” fabrikası kurması gerektiğini belirterek, ekmek fabrikasının açılmasıyla kentin belirli yerlerinde satış noktası oluşturulması, dar gelirlilerin temel ihtiyaçlarının en başında gelen ekmeği en kaliteli ve en ucuza satması çağrısında bulundu.

Alım gücü zayıf olan aileler başta olmak üzere, yaşlı ve tandırlarda ekmek yapmayan vatandaşlar için de halk ekmek hizmeti başlatılırsa katkı sağlayacaktır.

Türkiye'de hane halkı büyüklüğünün en yüksek olduğu illerden biri Şırnak olduğundan ekmek tüketimi daha da artıyor. Bazı ailelerin nüfusu oldukça kalabalık iken günde 10-15 ekmek alan aileler bulunuyor. Her gün bu maliyet düşünüldüğünde vatandaşa aylık maliyeti oldukça yük olmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.