• BIST 1.786,26
 • Altın 702,32
 • Dolar 12.6997
 • Euro 14.3438
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 20 °C
 • Şırnak 18 °C
 • Uludere Belediyesi Alt Yapı Çalışmalarını Sürdürüyor
 • Dünya mirası Nemrut ziyaretçilerini ağırlamaya başladı
 • "GAP'ın başkenti"nde jeotermal enerjili sera atağı
 • Uludere Belediyesi Alt Yapı Çalışmalarını Sürdürüyor
 • Dünya mirası Nemrut ziyaretçilerini ağırlamaya başladı
 • "GAP'ın başkenti"nde jeotermal enerjili sera atağı

ŞIRNAK’TA METYAP TOPLANTISI YAPILDI

ŞIRNAK’TA METYAP TOPLANTISI YAPILDI
Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) kapsamında Şırnak'ta önemli bir buluşma gerçekleşti.

Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) kapsamında Şırnak'ta önemli bir buluşma gerçekleşti. Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde, mesleki eğitime verilen değer ile rehberlik ve erişim imkânlarının artırılması, yeni nesil müfredatların geliştirilmesi, eğitim ortamları ve insan kaynaklarının geliştirilmesi, eğitim-istihdam-üretim ilişkisinin güçlendirilmesi hedefleri bulunduğu bilinmektedir.

Mesleki eğitimin önemine dair hayata geçirilen Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) kapsamında Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde tanıtım toplantısı yapıldı.

Mesleki Eğitim Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) tanıtım toplantısına Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Özdemir, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Mesleki Eğitim Merkezi Kurum Müdürleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürleri ile sektörlerden temsilciler katıldı.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, kurum olarak paydaşlarla yapılan iş birliğinin önemine değinerek bu alanda yapılan çalışmalardan sözetti.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Özdemir, Şırnak’taki mesleki ve teknik eğitim kapsamında yapılan çalışmalardan söz ederek, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında ve gençlerin istihdamının sağlanmasında büyük önem arz eden mesleki ve teknik eğitime verilen değerin arttırıldığını ve artırılmaya da devam edildiğini vurguladı. İş dünyasının ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda nitelikli işgücünün yetiştirilmesini sağlayacak şekilde mesleki eğitimin kalitesini artırmak ve eğitim-istihdam-üretim üçlüsünü bir çatı altında toplayıp sağlıklı bir şekilde faaliyetlerin yürütülmesinin temel amaç edinildiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, Türkiye’deki Mesleki Eğitim Merkezlerinin günümüzdeki işleyişine gelinceye kadar yapılan mevzuat değişikliklerini anlattı.

Bakanlık olarak yeni yapılandırma sürecine değinen Akgül, mesleki eğitimde yapılan alan/dal değişikliklerinden söz etti. 2021/4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle 2021 yılının "Ahî Evran Yılı" olarak ilan edildiğini belirterek içinde bulunduğumuz haftanın da ülke genelinde Ahilik Haftası olarak kutlandığını ifade eden Akgül, Mesleki Eğitim Merkezlerinin bu anlayışla ara eleman yetiştirdiğini vurguladı. Mesleki Eğitim Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi ile sektör ve paydaşlarla bir arada bulunmayı amaçladıklarını belirtti.

Toplantı daha sonra bakanlıkta görevli öğretmen Osman Doğan'ın Mesleki Eğitim Merkezi programının tanıtım filmi ve Mesleki Eğitim Merkezleri konulu sunumu ile devam etti. Yapılan konuşmalardan sonra soru-cevap etkinliği aşamasına geçildi. Sektör temsilcileri, paydaşlar ve eğitim kurumu yöneticilerinin görüş, talep ve öneri ile toplantı sona erdi.(Sekvan KÜDEN)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2020 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0486 216 5768 0544 518 6664