TARİHİ HAMİDİYE KIŞLASI RESTORE EDİLECEK

TARİHİ HAMİDİYE KIŞLASI RESTORE EDİLECEK

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yatırım programına alınan ve projeleri koruma kurulunca onaylanan 1. Derece Arkeolojik Sit alanı olan Tarihi İçkale’yi açık hava müzesine dönüştürmek için Cizre Kaymakamlığı ve Cizre Belediyesi çalışmalarına devam ediyor.

Kalenin batı girişinde yer alan İçkale surları savunmasız bir şekilde her geçen gün tahrip olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmakta ve bu alanın içerisindeki diğer tescilli yapılar da işlevlendirilmediğinden güvenlik sorunu meydana getirmekte. Cizre Belediyesi de bunun önüne geçebilmek ve tarihi binlerce yıl öncesine dayanan İçkale’nin korunması ve gelecek kuşaklara güvenle devredilebilmesi için restorasyon ve çevre düzenleme projelerini hayata geçirmeye başladı. 

Cizre Belediyesi Hamidiye Kışla binasını bir kent müzesine, karargâh binasını Arkeolojik müzeye, Yemekhane binasını İsmail Ebul-İz El Cezeri müzesine ve Mem zindanını da Mem u Zin müzesine dönüştürmeyi planlıyor.

Çevre Düzenleme Ve Peyzaj Çalışmaları Başlıyor

Hamidiye kışlası alanında biriken toprak yığını, barakalar ve yabani otların temizlenmesi için Cizre Belediyesi çalışmalara başlandı. Belediye ekipleri, kışlanın içerisinde bulunan Mir Bahçesinde Cizre tarihine uygun peyzaj çalışması yapacak. Yapılan çalışmalar kapsamında;  gelin-damat yürüyüş yolları, süs havuzları, satranç oyun grupları, oturma grupları, tarihi yapıların aydınlatılması, gelin damat fotoğraf çekme stantları ve salıncaklar yer alacak. Mir bahçesinden sonra Hamidiye kışlasının iç tarafında da çevre düzenleme çalışması olacak.

Bu doğrultuda kamu kurumları olarak görevlerini yerine getirdiklerini belirten, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Davut Sinanoğlu; ‘‘Hemşerilerimizi kadim şehrimizin bu eşsiz yapısının korunması ve tahrip olmaması için daha dikkatli olmaya, surlarımıza ve tescilli yapılarımıza zarar verilmemesi hususunda azami gayreti göstermeye davet ediyorum, vatandaşlarımızın tarihe tanıklık eden bu güzelliklere zarar verebilecek her türlü davranıştan kaçınarak tarihlerine sahip çıkacaklarına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.