VALİ PEHLİVAN, ATEŞ ÖLÇÜMÜ YAPABİLEN SENSÖRLÜ DEZENFEKTAN CİHAZI ÜRETEN ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİ TEBRİK ETTİ

VALİ PEHLİVAN, ATEŞ ÖLÇÜMÜ YAPABİLEN SENSÖRLÜ DEZENFEKTAN CİHAZI ÜRETEN ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİ TEBRİK ETTİ

Vali Ali Hamza Pehlivan, Şırnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek sensörlü dezenfektan üreten öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki Mobilya Bölümü, Motor Bölümü, Elektrik-Elektronik Bölümü ve Güvenlik Sistemleri Bölüm Atölyelerini gezen Vali Pehlivan, İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener ve Okul Müdürü Mehmet Bulut’tan yapılan eğitim-öğretim ve üretim çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Şırnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojisi öğrencileri, öğretmenler gözetiminde kendi tasarladıkları, ateş ölçümü de yapan sensörlü dezenfektan cihazı üretti. Üretilen sensörlü dezenfektan cihazlarının duyulmasının ardından talep görerek il ve il dışındaki okullardan da 100’e yakın sipariş aldı.

Ülkenin kalkınması için sistematik düşünen, problem çözebilen, olaylar arasındaki bağlantıları görebilen, donanımlı, dinamik, hızla değişen dünyaya ayak uydurabilecek şekilde teknolojiye hâkim, teknolojiyi ve bilimi bilen, bilgiyi kullanan ve üreten nesillerin yetiştirmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Pehlivan, öğrenci ve öğretmenlerle bir süre hasbihalde bulunarak ateş ölçerli, sensörlü dezenfektan ve diğer ürettikleri masa, dolap, pano gibi ürünler dolayısıyla tebriklerini sundu.

Ziyaret sırasında açıklamalarda bulunan Vali Pehlivan;  “Emeği olan idarecilerimizi, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi kutluyorum. Elektirik-Elektronik bölümünde, Motor Teknolojileri bölümünde, Mobilya bölümünde ve diğer bölümlerde çok güzel çalışmalar ortaya koymuşlar. 560 öğrencimizin olduğu ve 5 bölümümüzün yer aldığı okulumuzda her geçen gün güzel çalışmalar ortaya konulmasının mutluluğunu, memnuniyetini hep beraber yaşadık. Bu vesileyle de arkadaşlarımızın kendi tasarlayıp ürettikleri, aynı zamanda ateş ölçer özelliği bulunan temassız, sensörlü dezenfektan ürünlerini de görmüş olduk. Bu ürünün başından sonuna kadar tasarımını ve yapım işlerini kendileri gerçekleştirmiş. Ahşap kısmını mobilya bölümüyle işbirliği halinde yapmışlar ve bu ürünler ortaya çıkmış. Biraz önce Müdürümüz ve Bölüm şeflerimizden de bilgiler aldık. Hem ilimizdeki okullarımızdan hem de il dışındaki okullardan sipariş almaya da başlamışlar. Şu an 100’e yakın sipariş verilmiş durumda. Bir kısmı teslim edilmiş. Bazen sıkıntılar, sıkıntılı dönemler yenilikleri de teşvik ediyor’’ dedi.

Virüsün yayılma hızının azalması ve ortadan kalkması, bertaraf edilmesiyle ilgili bütün kurum ve kuruluşlar resmi veya özel olsun gayret içerisinde olduklarını belirten Vali Pehlivan; ‘’Şırnak’ta da bizim bu okulumuz, öğrencilerimiz buna sensörlü dezenfektan üretmek suretiyle katkı sağlamak istemişler. Takdire değer bir yaklaşım, içinde bulunduğumuz döneme de hitap eden, destek sağlayan bir adım olmuş. Katkısı, emeği olan bütün öğretmenlerimizle birlikte öğrencilerimizi tebrik ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Mesleki eğitimin önemini vurgulayan Vali Pehlivan bu konuda Milli Eğitim Bakanlığının önemli çalışmaları olduğunu ve “2023 Eğitim Vizyon Belgesi” kapsamında Milli Eğitim Bakanlığının uyguladığı projeler ile mesleki eğitime daha fazla ağırlık verilmeye çalışıldığını söyledi.

Meslek lisesinden mezun olan öğrencilerin işsiz kalmadığını ve mezun olmalarından kısa bir süre sonra firmalarda istihdam edildiğini anlatan Vali Pehlivan, ‘’Bu kapsamda Dicle Kalkınma Ajansı’nda (DİKA) mesleki eğitime destek anlamında “Hep Destek, Tam Meslek” projesi adı altında da bir proje yürütülüyor. Proje dahilinde makine teçhizat alımları gerçekleşmiş, cihazlar okulumuza ulaşmış ve bir kısmının kurulumu da gerçekleşmiş durumda. Onların da katkısı ile inanıyorum ki buradaki hem ürün geliştirme hem de burada yetişen öğrencilerimizin istihdama sahip olması ekonomik anlamda okul sonrası kaygıların ortadan kalkmasına önemli katkıları olacaktır’’ dedi.

‘’Hafta başında açıklanan yeni kısıtlama kararlarına vatandaşlardan harfiyen riayet edilmesini istirham ediyorum’’ diyen Vali Pehlivan kısıtlamalara uyulmazsa ilave tedbirlerin gelme durumu söz konusu olacağını, bunun da sosyal hayatın daha da kısıtlaması anlamına geldiğini belirtti. Vali Pehlivan; ‘’Kurallara uyalım ki eğitim kurumlarımız boş kalmasın, öğrencilerimiz yeniden okullara gelsinler ve sağlıklı ortamlarda derslerini almaya tekrar başlasınlar. Yaşamın her alanında da tekrar normale dönelim. Bir yandan aşılama konusunda ve tedavi süreciyle ilgili çalışmalar yapılıyor. Biz de kurallara riayet edersek ve bir süre sonra da İnşallah aşı ve benzeri tedbirler de devreye girerse müşterek gayretle bu virüsü hem ülkemizden hem de bütün dünyadan inşallah bertaraf etmiş oluruz diyor ve herkesi bir kere daha bütün kurallara riayet etmeye davet ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Vali Ali Hamza Pehlivan’ın Şırnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaretine İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ ile İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener eşlik etti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.