BAKAN SELÇUK: “YADES KAPSAMINDA 62 BİN 400 YAŞLIMIZA DESTEK VERDİK”

BAKAN SELÇUK: “YADES KAPSAMINDA 62 BİN 400 YAŞLIMIZA DESTEK VERDİK”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Yaşlı Destek Programı (YADES) kapsamında 62 bin 400 yaşlı vatandaşımıza destek sağlandığını bildirdi.

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, milletin mutluluğu ve refahını sağlayacak hizmetlerin, vatandaşların hayatlarının her aşamasında ulaşılabilir olmasının temel hedefleri olduğunu vurguladı.

Yaşlı vatandaşlarımızın öncelikle bulundukları ortamda sağlık, huzur ve güven içinde hayatlarına devam ettirmelerini, toplum içinde aktif, üretken ve saygın bir şekilde mutlu bir yaşam sürdürmelerini amaçladıklarını kaydeden Bakan Selçuk, "Yaşlılarımızın toplumda hak ettikleri yeri almaları ve bu konuda toplum bilincinin yerleşmesi, gönüllü kuruluşlarımızın, vatandaşlarımızın katkıları ile mümkün. 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü, farkındalığı artırmak için önemli bir fırsat. Bu anlamlı gün vesilesiyle başımızın tacı büyüklerimize hürmetimizi ve saygımızı bir kez daha ifade etmek isterim. Yaşlılarımıza daha iyi yaşama koşullarını sağlamak Bakanlık olarak en büyük amacımız.” dedi.

YADES Projelerine 30 Milyon Lira Destek

65 yaş üstü vatandaşlara sunulan önemli destek mekanizmalarından birinin de YADES olduğunu belirten Bakan Selçuk, “Bakanlık olarak yaşlılarımızın korunması, desteklenmesi, evde bakımlarının yapılması ve psiko sosyal destek gibi geniş bir alandaki uygulamaları kapsayan YADES projelerine maddi destek sağlıyoruz. Bu doğrultuda 13 ildeki YADES projeleri için yaklaşık 30 milyon lira kaynak aktarımında bulunduk.” diye konuştu.

Huzurevlerinde Kovid-19 Tedbirleri Sürüyor

Huzurevlerinin işleyişinden yaşlıları merkeze alan projelere kadar birçok çalışmanın hayata geçirildiğine dikkat çeken Bakan Selçuk, diğer yandan ağustos itibarıyla Bakanlığa bağlı, kamuya ait ve Bakanlığın denetimindeki özel huzurevlerinde toplam 27 bini aşkın yaşlıya bakım hizmeti verildiğini aktardı.

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı resmi ve özel huzurevleri ile engelli bakım kuruluşlarında ilk tedbirleri salgının dünyada görülmeye başlandığı ocak ayında devreye aldıklarını, 26 Mart'tan itibaren de kuruluşlarda tam karantina kurallarını uygulamaya başladıklarını anımsatan Selçuk, maske, mesafe, hijyen, düzenli Kovid-19 testleri ve ziyaret kısıtı gibi birçok önlemin hayata geçirildiğini belirtti.

Alınan önlemler sayesinde huzurevlerindeki vaka sayılarının kontrol altında tutulduğunun altını çizen Selçuk, şunları söyledi: "Normalleşme adımları kapsamında şu an sadece yaşlı vatandaşlarımızın kuruluşa dönüşlerinde Kovid-19 testlerinin yapılması ve 14 gün sosyal izolasyon odalarında kalmaları koşuluyla yakınlarının yanına izinli olarak gidebilmelerine olanak tanıyoruz. Türkiye genelinde 27 binden fazla vatandaşımızın kaldığı resmi ve özel huzurevlerinde Kovid-19 salgınına karşı tedbirlerimizi titizlikle devam ettiriyoruz. Maske, mesafe, hijyen ve ziyaret kısıtı gibi önlemler tavizsiz uyguluyoruz. Huzurevlerindeki yaşlılarımız ve yakınları da onların sağlıklarını korumak için aldığımız bu önlemlerden son derece memnun. Bu vesileyle büyüklerimiz için canla başla çalışan personelimize de teşekkür etmek isterim."

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.