CEYLANLAR DOĞAYLA BULUŞTURULDU

CEYLANLAR DOĞAYLA BULUŞTURULDU

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce, nesli tükenme tehlikesi altında olan koruma altına alınan "gazella" türü 50 ceylan, Silopi Ziristin köyüne bağlı Besta Belek mezrasında Doğa ile buluşturuldu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce, nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altına alınan ve bu sayede sayıları artan "Gazella" türü 50 ceylan, Şanlıurfa'daki 75. Yıl Ceylan Üretme İstasyonu'ndan Silopi ilçesine getirildi. Ziristin köyüne bağlı Gavita mezrasında Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı .Mehmet Yarka, , Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. .M. Emin Erkan, Silopi Kaymakamı .Can Kazım Kuruca, Cizre Kaymakamı .Sinan Davutoğlu, İl Emniyet Müdürü .Mustafa Emre Başbuğ, İl Jandarma Komutanı Albay .Tamer Bilacan, Doğa Koruma ve Milli Parklar 3'üncü Bölge Müdürü .İsrafil Erdoğan, Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürü .Orhan Kalay, AK Parti Silopi İlçe Başkanı .Rana Tellioğlu, tarafından doğaya salındı.

Vali Ali Hamza Pehlivan, törende yaptığı konuşmasında, Cudi Dağı'na bırakılan ceylanların bölge halkı tarafından besleneceğini ifade ederek, bu sayede doğada çoğalmalarının sağlanacağını söyledi. Vali Pehlivan, "23'ü dişi 37'si erkek olmak üzere toplam 50 ceylanı Cudi Dağı'nın eteklerine bırakacağız. Hayvanlar dünyamızın, doğamızın süsü, rengidir. Onlarla birlikte aslında dünyadaki yaşamı paylaşıyoruz. Onları korumak, uygun yaşam alanları sağlamak hepimizin görevidir. Bu hayvanlar inşallah doğada çoğalacaklar. Buradaki köylülerimize teslim ediyoruz, bu hayvanları. Cudi, tarihsel geçmişi, kültürümüz, inançlarımız açısından, insanlık tarihi açısından taşıdığı değerler ile birlikte yaşam çeşitliliği açısından da tam bir zenginlik kaynağıdır. Orada endemik türlerden diğer canlı türlerine kadar müthiş bir çeşitlilik var. O yüzdendir ki biz aslında Cudi'nin inşallah milli park olarak ilan edilmesini de Şırnak olarak arzu ediyoruz" dedi.

Köylüler ise ceylanların doğaya bırakılmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, yetkililere teşekkür etti.(

Kaynak:İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.