Merkez Bankası Politika Faizini Açıkladı

Merkez Bankası Politika Faizini Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, mayıs ayı faiz kararını verdi. Banka, politika faizini yüzde 50'de sabit bıraktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Para Politikası Kurulu (PPK) Fatih Karahan başkanlığında yapılan toplantı sonrası politika faizi kararını verdi.

FAİZİ SABİT BIRAKTI
Merkez Bankası mayıs ayı kararında politika faizini yüzde 50'de sabit bıraktı. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, ilave tedbirlerin geleceğine vurgu yapıldı. Konuyla ilgili olarak, yayımlanan metinde, "Türk lirası finansal varlıklara talebiyle oluşan likidite fazlası ilave tedbirlerle sterilize edilecektir" ifadeleri kullanılırken, "Son dönem kredi büyümesi ve mevduat gelişmeleri göz önünde bulundurularak, makro finansal istikrarı koruyacak ve parasal aktarım mekanizmasını destekleyecek ek adımlar atılacaktır" denildi.

Kurul tarafından bugün yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

'ENFLASYONİST RİSKLER CANLI'
Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 50’de sabit tutulmasına karar vermiştir.

Nisan ayında aylık enflasyonun ana eğilimi sınırlı bir zayıflama kaydetmiştir. Yakın döneme ilişkin göstergeler yurt içi talepte ilk çeyreğe kıyasla yavaşlamaya işaret etmiştir. Bununla birlikte, tüketim malı ithalatı nisan ayında artarak cari işlemler dengesindeki iyileşmeyi sınırlamıştır.

Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip etmektedir.

'SIKI DURUŞ DEVAM EDECEK'
Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemiştir.

Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.

Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon yılın ikinci yarısında tesis edilecektir.

'EK ADIMLAR ATILACAK'
Makroihtiyati çerçevede sadeleşme ve piyasa mekanizmasının işlevselliğini artırma amacı kapsamında, menkul kıymet tesisi uygulaması sonlandırılmıştır. Son dönem kredi büyümesi ve mevduat gelişmeleri göz önünde bulundurularak, makro finansal istikrarı koruyacak ve parasal aktarım mekanizmasını destekleyecek ek adımlar atılacaktır. Yurt içi ve yurt dışı yerleşiklerin Türk lirası finansal varlıklara talebiyle oluşan likidite fazlası ilave tedbirlerle sterilize edilecektir.

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

EKONOMİSTLERİN BEKLENTİLERİ NEYDİ?
Analistler, bu hafta TCMB'nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında açıklayacağı faiz kararının yatırımcıların odak noktası olduğunu bildirdi.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, TCMB'nin politika faizini yüzde 50'de sabit tutmasını beklerken, ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı yüzde 45 olarak hesaplandı.

MERKEZ BANKASI'NIN SON BİR YILLIK KARARLARI
Türkiye'de politika faizi, Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı, Hafize Gaye Erkan'ın ise Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasının ardından, 2023 yılının haziran ayında 27 ay sonra ilk kez artırıldı. Erkan'ın başkanlığındaki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, politika faizi 650 baz puan artışla yüzde 8,5'ten yüzde 15'e yükseltildi.

Merkez Bankası, ardından faiz artışlarını sıklaştırdı. Temmuz ayında politika faizi 250 baz puan artırılarak yüzde 17,5'e, ağustos ayında ise 750 baz puanlık artışla yüzde 25'e çıkarıldı. Eylül ayında politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 30'a, ekim ayında yüzde 35'e ve kasım ayında yüzde 40'a yükseltildi. Aralık ayında ise 250 baz puanlık artışla yüzde 42,5'e getirildi. Ocak ayında politika faizi 250 baz puan artırılarak yüzde 45'e çıkarıldı.

Yeni başkan Fatih Karahan'ın liderliğinde 22 Şubat'ta yapılan ilk PPK toplantısında politika faizi sabit tutuldu.

Mart ayında ise politika faizi, 500 baz puan artışla yüzde 45'ten yüzde 50'ye yükseltildi. Banka, nisanda ise politika faizini sabit tuttu.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.