TPAO'dan Şırnak'a 9.5 Milyon Değerinde Yeni Yatırım!

TPAO'dan Şırnak'a 9.5 Milyon Değerinde Yeni Yatırım!

TPAO Şırnak'a 9.5 milyon değerinde yeni yatırım yapacağını duyurdu. TPAO, Şırnak’ın Merkez ilçesinde açacağı Çavuşhan-2 tespit kuyusu ile petrol arayacak.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Şırnak ili, Merkez ilçesi Koçbeyli Köyü mevkiinde petrol arama sondaj kuyusu açılması planlanıyor. AR/TPO/K/N48-A2 ruhsat numaralı alanda yapılacak petrol arama çalışması için 9,5 milyon lira yatırım yapılacak.Açılacak olan Çavuşhan-2 tespit tespit kuyusu ile bölgede, ham petrol rezerv varlığının ve varsa miktarının tespit edilmesi amaçlanıyor.Bir bölgede petrol çıkarmak için çalışmalarına başlamadan önce o bölge teknolojik aletlerle uzun bir süre gözlemlenir.

tpao.jpg

Petrol çıkarmak maliyeti yüksek olan bir iştir. Petrol araması yapılan bölgenin öncelikle havadan ve karadan fotoğrafları çekilir ve yer yapısı incelenir. Yeryüzünden ve yerin altından alınan kayaç örneklerine X ışınları yardımıyla kimyasal çözümleme yapılır ve oluşumu belirlenir. Daha sonra yer hareketlerini belirlemek amacıyla sismograf gibi sismik cihazlar kullanılır. Eğer herhangi bir rezervuara rastlanırsa sondajlama yapmadan önce rezervuar içerisindeki petrol miktarı ölçülür, eğer bulunan petrol maliyeti karşılayamayacak durumda ise kuyu terkedilir.

Kaynak:Mehmet DEMİRHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.