Nail Kadırhan - Kelam

Nail Kadırhan - Kelam

Asgari yaşa…

Asgari yaşa…

 

Türkiye’de asgari ücretle yaşamaya çalışanların oranı oldukça yüksek iken asgari ücretin yarısı ile geçinmek zorunda kalan emeklilerin de olduğu gerçeğini unutmamak gerekir.
Hepimizin gördüğü gibi yeni asgari ücretin açıklandığı toplantıda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanında geçen açıklamaların yapıldığı zamanlardaki gibi Türk-İş temsilcisi yoktu, işveren temsilcisi ile Çalışma Bakanı vardı.Çünkü geçtiğimiz günlerde önce 7 bin liralardan söz eden ve sonra da 9 bin liranın altında kalacak bir karara imza atmayacağız mealinde açıklama yapan işçi sendikası temsilcisi daha önce açıkladığı gibi asgari ücret tavan ücretini 9 bin liranın altında belirlendiği için karara muhalefet şerhi koymuş ve toplantıya katılmamıştı. Zaten işçi temsilcisinin tavan olarak belirlenen 9 bin liralık ücretin bunu getireceği belliydi.Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan yeni asgari ücreti 8 bin 506 lira olarak açıkladı. Asgari ücret, hepinizin bildiği gibi bir insanın yaşamını asgari düzeyde sürdürebilmesi için verilen ücrettir. Bu ücret de ancak o kişiyi hayatta kalmayı sağlar. Türkiye’de asgari ücretin üzerinde ücret alanların da çoğunluğu buna yakın rakamlar alıyorlar. Ya emekliler, işte orda durum çok daha kötü. 3 bin 500 lira alan emekliler halen var iken şimdi onlara yüzde yüz bile verilse  bu seviyeye gelemiyorlar. O zaman yıllarca bu ülkeye hizmet eden o emekliler açlık sınırında ücretle yaşamaya devam edecekler.
Maalesef TÜİK verilerine göre bile yüzde 80’nin üzerinde olan yüksek enflasyon, yüksek orandaki işsizlik, yüksek miktardaki dolaylı vergiler vs vs gibi faktörler fakiri daha fakir zengini daha zengin yapıyor.Emekliler, işsizler, işsiz kalıp çalışamayan KHKlıların hali nicedir? ne olacak? Ve birde asgari ücretin artmasından dolayı yeni işsiz kalacakların hali, takdir siz değerli okurların.
Türkiye’de oranı yüzde 54.66 artan bir tek ürün kalmamış iken bu oran neye göre?kime göre? Bu ücreti alacaklara da “Asgari yaşa” deniliyor, ya alamayanlara ne deniliyor “açlıkla kalın” deniliyor desek yanlış olmaz sanırım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nail Kadırhan - Kelam Arşivi

Yitik

12 Temmuz 2023 Çarşamba 10:41