Nail Kadırhan - Kelam

Nail Kadırhan - Kelam

Biraz vicdan beyler...

Biraz vicdan beyler...

Evet sevgili okurlar, içerisinden geçtiğimiz zaman ekonomik olarak hiç de iç açıcı değil. Bunu ister pandemiye bağla ister başka bir şeye, lastik gibi canın nereye istiyorsa oraya çek.
Fakat her ağzını açanın yüzde 90 bilmem kaçı müslüman bir ülke diye başlanır söze. Şimdi size iki örnekle ne kadar o müslümanlık yada başka birşeyin yerine getirildiğini örneklemek istedim. Ha peşinen şunu da söyleyeyim hani birleri de vazifeden görev çıkarmasın. Hiçbir dine etnik kimliğe veya başka bir şeye saldırı, düşmanlık vs vs yorumlayıp öyle anlamak istemesin. 
Evet her yeni yıla girerken büyük bir kesim yılbaşı öncesi indirimlerini bekler ve kendine alışveriş yapar. Kimi yeni ürünleri kimi de bir yıl sonraki yaz için kıyafet vs alır. Şimdi sormak istiyorum bir kısımın da yok şuna ait yok şunlar kutlar dediği yılbaşı öncesi indirimler olurken; yüzde 90 bilmem kaçı müslüman olan ve İslamiyete hayır ayı olan Ramazan’a daha 3-5 gün kala başlayan ve artarak devam eden fiyat artırmalarına yada zamlara ne diyelim. Onu da yapan esnaf, bunu da yapan esnaf belki çoğu da aynı kişiler. Bu yoklukta ve mübarek ayda bu kişilere bir çift söz etmek istiyorum. Bu ülkede yokluktan dolayı pazar artıklarından sebze ve meyve toplayanların, çöp konteynerlerinden ekmek çıkaranların hergün çarşaf çarşaf bazı gazetelerin manşetinde olduğunu görmezsek yada görmek istemezsek de duyuyoruz! Açlık sınırının altında yaşayanları, açlık sınırında olanları tekrar etmeme gerek yok. TÜİK rakamlarında var zaten. Asgari ücret artık ortalama ücretin olduğu bu ülkede hangi din veya hangi vicdana sığdırıyorsunuz? Hangi inanca sığdırıyorsunuz bunu? İnsanlar zaten aç iken siz açlığa ne kadar dayanabileceğini mi ölçmekle görevlendirildiniz? Ya da bizim naçizane bildiğimiz orucun başlangıcı olan yeme içmenin son bulduğu imsak saatini siz vicdanı, ahlakı  evde bırakma saati olarak mı görüp uyguluyorsunuz? biraz vicdan beyler. İnsanları böyle bişeylerle sınamak sizin hakkınız da göreviniz de değil.
İslamın, insanlığın ve iyi ahlakın gereği evlere daha kolay yiyeceklerin girmesini sağlayın. Bunu da yapmayacağınızı tahmin ederek bari fitrenize sayarak fakirlere bir destek te bulunun derim ve susarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nail Kadırhan - Kelam Arşivi

Yitik

12 Temmuz 2023 Çarşamba 10:41