Nail Kadırhan - Kelam

Nail Kadırhan - Kelam

Çoklu ölümlere sebep olmayın

Çoklu ölümlere sebep olmayın

Sebebi ziyaretleri erteleyi verin demiştim... 

Sevgili dostlar geçen haftaki yazımda ziyaretlerle ilgili öngörülerimi sizinle paylaşmıştım. Ama üzülerek gördüm ki maalesef tam tersi yaşanıyor ve bölgeden her gün bir yeni kötü haber alıyoruz. Diyarbakır, Şırnak, Batman, Şanlıurfa ve diğer illerimizde binleri geçti vaka sayıları. Karantinaları sayarsak telafuz edilmesi bile ürkütücü. Evet çok iyi biliyoruz ki; Alışkanlıklarımızı değiştirmek yada terk etmeye çalışmak belki en zor olandır çoğumuz için. Hele birde söz konusu olan yüzlerce yıldır geleneklere bağlı alışkanlıklar örf ve adetlerde yandı gülüm keten helva. Dikkatli baktığımızda bugünkü vaka artışlarındaki en büyük sebeplerden biri başta Bayram ziyaretleri olmak üzere o vazgeçmediğimiz ziyaretlerdir.   
Halk olarak abarttığımız şu geleneklerden vazgeçelim Kürtçe de denildiği gibi daha bu lele, lolosu da var. Yani bunlardan daha kötü günlere, çoklu ölümlere sebep olmayın. Yoksa onu gördükten yaşadıktan sonra mı kendimize geleceğiz. 
Örf, adet, gelenek, amenna anam, babam, bacım, lütfen artık mola verin ve bir nefes alın. Bunu yaparsak kazanabiliriz aksi takdirde hep birlikte kaybedeceğiz.
Halen maske takarak hem kendini hem karşısındakileri korumaya çalışanlara öcü gibi sanki hastaymış gibi bakmaktan vazgeçerek gereğini yapalım.
Maskesiz gezmek yasaklanıyor kararlar alınıyor, ama maalesef ki alınan kararların uygulanıp uygulanmadığı sahada yeteri kadar kontrol edilmiyor denetlenmiyor.
Dikkatli olmaz ve gereğini yapmaz isek inanın çok kötü sonuçların bedelini hep birlikte ödeyeceğiz. 
Dilerim bu konuya bir daha geri gelmeme gerek kalmaz. 
Sevgiyle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nail Kadırhan - Kelam Arşivi

Yitik

12 Temmuz 2023 Çarşamba 10:41