Nail Kadırhan - Kelam

Nail Kadırhan - Kelam

Gidin sosyal testinizi orda yapın

Gidin sosyal testinizi orda yapın

 

“insanlığın sorgulanacağı yerler değil buralar be kardeşim.” demiştim.

Sevgili okurlar, dostlar bu yazıyı Sakarya’ya çalışmaya giden ailelere yapılan zulümden yaklaşık 5 hafta önce yazmıştım. Tamda kastım bu tarz insanlık dışı davranışlara dikkat çekmekti. O yazıyı tekrar sizinle paylaşmak istedim ve bununla ilgili yeni birşey demeyeceğim.

“Sevgili dostlar birkaç gündür 10-12 yaşlarındaki çocuklar adına sosyal deney denilen bir konu nedeniyle gündeme geldi.  Sohbet (burada kaldım, param yok açım. Yüzlerinde tereddüt yok, sorgulama yok, belli ki açlığı biliyor o küçük akılllar. Gerçi bilmese simit kavun satar mı? Geçim derdi küçükten binmiş omuzlarına... Tanıklığımız çok sokakta çalışan çocuklara. Çok duyarlı twitter ahalisi TT etmiş canım Diyarbakırı. Güzellemeler, gözleri dolanlar, kardeşlik hukukundan girip her türlü duyarlılığı kasanlardan yıkılıyor taym. Kimse sormamış ve gözleri okuldan sonra  o yaştaki çocuğun çalışmasına takılmamış. Garabet üzeri garabet .  Aynı sosyal deneyi gidip Kürtçe konuştu diye insan öldürülen kentlerde yapmak, tarım işçilerini sizi koruyamayız beyanatının verildiği kentlerde yapmak kimsenin aklına gelmemiş, yada linç korkusu cesaret edilememiş. insanlık sosyal deneyinin muhatabı yine bölge illeri olmuş. 
İnsanlığımızdan misafirperverliğimizden bin yıllardır şüphemiz yok. Bu topraklar binlerce yıldır misafir ağırladı, aç doyurdu daha da çok doyurur. Kardeşliği, dostluğu iyi bilir o sosyal deneylerin en son yapılacağı illerdir bölge illeri. Bizde kapıdan girdiniz mi aç gitmezsiniz canınız haneye emattir. O sosyal deneyin yapılması gereken illeri haber sitelerini şöyle bir tararsanız bulursunuz efendiler. Burda bir hata var beyler; sanki kötü bir şehirde iyi olan birkaç çocuğa rastlanmış, hayır. Diyarbakır’da, Şırnak’ta , Mardin’de, Batman’da, Siirt’te, Van’da vs vs hangi ile ilçeye beldeye ve köye gidersen güleryüzlülüklerini bırakmaz seni aç bırakmaz ilk soracakları soru da açmısın hata bazen sormadan evin büyüğü yemek hazırlama talimatını da sormadan verir. Bu ve bunlara benzer yada izleyince belki gözleri dolan veya insanlık adına (insanlık ölmemiş daha) diye sevinenler evet insanlık için gelirler ise buyursunlar ama insanlığın sorgulanacağı yerler değil buralar be kardeşim.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nail Kadırhan - Kelam Arşivi

Yitik

12 Temmuz 2023 Çarşamba 10:41