Nail Kadırhan - Kelam

Nail Kadırhan - Kelam

İnsiyatif bizde biz bunu başarabiliriz

İnsiyatif bizde biz bunu başarabiliriz

Evet sevgili dostlar, aslında dönüp dönüp aynı şeyi söylüyormuş hissi üzerime çökmüşken çokta covid veya bizim dilimizle Korona yazmaya istekli değildim.

Fakat kaç gündür sağlık bakanı Sayın Fahrettin Koca bölge illerini geziyor. Hergün Korona şehitlerimiz ile ilgili rakamlar veriyor. İnsan ister istemez dikkatini veriyor. En son Van’da açıklama yaptı. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 74. 65 yaş üstü nüfusa oranla ölüm oranı yüzde 17’lerde. Bunlar aklımda kalan istatistiki veriler. Diyarbakır’da da virüse yakalanan sağlıkçı sayısı 600 diğer illerimizde de durum bundan farksız. Anlayacağınız ölen biziz, yatak bulamayan biziz, insiyatifi almazsak daha çok yakınımızı, dostumuzu, arkadaşımızı kurban vereceğiz bu illete.  Eğitim yaşındaki çocuklarımızın geleceğine yön vermek te elimizde. Öyleyse ne yapmalıyız? Sözüm çalışmak zorunda işe gitmek zorunda olana değil. Sözüm çalışma mecburiyeti olmayana, gençlere, ev hanımlarına 65 yaş üstüne. Hepimize, hepinize sesleniyorum mecbur değilsek bu ondört gün durduralım herşeyi. Kendi kendimiz insiyatif alalım, biz bunu başarırız. Düğüne gitmeyelim, markete, pazara zaruri olmayan hiç bir yere gitmeyelim. Toplu taşıma kıllanmayalım. Hepinize hepimize çağrım kurban etmeyelim kimseyi; virüse dur demek senin, benim, bizim elimizde. Haydi deneyelim 14 gün Mardin, Şırnak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Siirt, Batman, Hakkari,  Bitlis, Muş, Van, Elazığ, Bingöl ve bütün Türkiye.

AK Partilisi, CHP’lisi, HDP’lisi, İyi Partilisi MHP’lisi, vs vs.lisi bu partilere mensup vekiller veya bu partilerin her kademesindeki yöneticileri, temsilcileri bu bölgenin insanı, bu ülkenin insanı ve ölen de bu bölgenin, bu ülkenin halkı. Cumhurbaşkanı, Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı hergün çağrı yapıyor. Halkın iyiliği için konuşmak, adımlar atmak, farklılıkları bir kenara koymak (bu rehavetten uzaklaşın) diye çağrı yapmak sizin için çok mu zor. Siz de vazgeçmeyin herkes kendi payına düşeni daha fazla yapmalı.

Bölgedeki yerel gazeteler, tvler, radyolar, internet siteleri hergün 10larca ölümü paylaşıyoruz gelin şimdide ölümlerin önüne geçmek için el ele vererek bu çağrıyı yapalım. Kimsenin zoruyla değil kendimiz sevdiklerimiz için gönüllü karantina uygulaması yapalım.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nail Kadırhan - Kelam Arşivi

Yitik

12 Temmuz 2023 Çarşamba 10:41