Nail Kadırhan - Kelam

Nail Kadırhan - Kelam

Çocuklar da ölüyor, yasaklar yolda gibi...

Çocuklar da ölüyor, yasaklar yolda gibi...

 

Merhaba sevgili dostlar, başamı döndük veya başamı dönüyoruz? Her ikisi de korkutan soru şekli ama sanırım bunda bizim de çok büyük katkımız var. Şu köşeden yazdıklarımı takip eden herkes, her yetkili aylardır bu konudaki endişelerimi korkularımı bilir. Hala korona şu yaştakilerin şu iştekileri veya şu hastalığı olanı etkiliyor diyerek teselli peşinde olanlara;
Erzurum'da  sağlık çalışanının kızı olan 9 yaşındaki Melek Kartal Covid 19 dan hayatını kaybetmiş. Bakanlığın verilerine göre şimdiye kadar 14 çocuk hayatını kaybetmiş. Ha şimdi bu rakam değişmiş te olabilir.
Toplumda oluşan algı ise çocuklara covid 19 bulaşmadığı onlara birşey yapmadığına ilişkin.
Sitenin bahçesinde, cadde ve parklarda, bazı mahalelerin ara sokaklarında maskesiz korunmasız çocuklar çığlık çığlığa oynuyor, kimi bisiklete biniyor, kimi koşuyor maske bazılarında çene altında, kiminde ki bu çoğunlukta hiç yok.
Anne babalarda garip bir rahatlık çocuklara birşey yapmıyor bu yanlış algı.  Gerçi bu algıya göre gençlere, kronik hastalığı olmayanlarla ilgili de mevcut.
Yaşlılara gelince bir şehrin çok vicdanlı belediye başkanı yumurtlayı vermiş dilinin altındakini zaten bir ayakları çukurdaydı diye. Oysa Melek daha 9 yaşındaydı kaybettik, şahsen merak ettik o belediye başkanının yorumunu. Toplumda en çok korunması gerekenler yaşlılar ve çocuklar. Bunu nasıl yaparız derseniz kurallara uyarak, maalesef oda bizden uzak görünüyor. İlk aşı sağlık çalışanı gönüllülere yapılmış Hacettepe’de bu sevindirici gelişme. Ama aklımızdan çıkmaması gereken 7 milyarı aşılamak için 14 milyar doz aşı üretilmeli. Şimdiye kadar hiç yapılmamış olan yapılacak. O zamana kadar bizim yapmamız gereken ise 14 milyar kez degilse bile maske mesafe ve hijyene dikkat etmek. Bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum balkondan maskesiz yada maske çenede çığlık çığlığa oynayan çocukları izlerken. 
Ha şuna da değinmeden geçemeyeceğim sevgili dostlar bu hastalığı saklamak, söylememekten çöl daha ayıp. Bu hastalık kirden, pasaktan vs vs şeylerden yoksulluktan yada zenginlikten bulaşmıyor o yüzden ayıplanacak, utanılacak bir durum yok. Lütfen eğer başta kendinizi ve sevdiklerinizi insanları, insanlığı önemsiyor iseniz hastalandığımızda saklamayın. Saklamayın ki sevdiğiniz önemsediğiniz insanlar tedbirli olsun. Çünkü yasakların gelmesi an meselesi neden mi hergün artarak katlanarak devam ediyor koronaya yakalanan ve ağır hasta olanların sayısı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nail Kadırhan - Kelam Arşivi

Yitik

12 Temmuz 2023 Çarşamba 10:41