Nail Kadırhan - Kelam

Nail Kadırhan - Kelam

Sağlık çalışanlarına yapılan kabul edilemez.

Sağlık çalışanlarına yapılan kabul edilemez.

Dün gece geç saatlerde Twittere düşen bir sağlık çalışanının imdat çığlığı idi görüntüler. Kısa sürede viral oldu sanal alemde kınayanlar, üzülenler, çeşit çeşit değişik tepkiler vardı.
Açıp tekrar tekrar izledim işin ilginci  sağlık çalışanına yapılan ilk şiddet görüntüsü de değil di. Onlarcasına rastladık öldürülen doktora tanıklık ettik Urfa’da ve bir hiç uğruna hayatını kaybetti bugün ismi hastanenin tabelasında.
Koruyamayoruz ilk aklıma gelen kelime bu oldu yine o görüntülerden sonra.
Daha üzerinden saatler geçmeden Kızıltepe den geldi aynı bir tablo ve ardından Batman’dan. Ne oluyoruz? asırlardır şifa dağıtan ve özellikle bizim şahit olduğumuz korona ile mücadelede adeta kendilerini feda ederek aylardır evlerinin yüzünü görmeyen, 94 ü ki bana göre onlar şehit olan sağlık çalışanlarına yapılanlara asla hak vermek, kabul etmek mümkün değil ve olmamalı. Sadece sağlık çalışanını da değil üstelik kadını, çocuğu, vatandaşı, öğretmeni, hayvanları, doğayı.
İşin ilginç tarafı bundan hicapta duymuyoruz artık çabucak tüketip ertesi gün unutup yeni gündemlere yelken açıyoruz. Unuttugumuz her şiddet eylemi hangi alandan gelirse gelsin cezasızlıkla sonuclandıkça ikincil şiddet eylemleri malesef katlanarak geliyor. Biz yine gündem yapıyoruz ve yine unutuyoruz, hatta bazılarını sanki yine normalmiş karşılaşıyoruz. Şiddettin kısır döndü haline gelmiş halini cezasızlıkla beslenerek nasıl bir canavara toplumsal bir sorun haline geldiğine tanıklık hallerini yaşıyoruz. 
Farkında bile değiliz çoğu zaman o şiddet sarmalinin bir gün kurbanı olabilecegimizin. Farkında olmakla başlar herşey aslında, kimden nereden gelirse gelsin kime uygulanırsa uygulansın fiziki, sözel her türlü şiddetin karşında olmak cezasız kalmaması için mücadele etmek insan yanimizin gereği aslında. Dilinden, renginden, ırkından, mesleğinden vs vs nedenlerden başkasına reva gördüğün şiddet o sarmal bir gün gelir senide bulur. Nerden gelirse kime gelirse karşında olmalıyız
Hele bu pandemi sürecinde sağlık çalışanlarına yapılan kabul edilemez. Ki hiç bir durumda kabul edilmemeli. Biz utandık yapanlar adına ve kendilerini izleyince umarım onlarda utanır ve artık cezasız kalmazlar umarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nail Kadırhan - Kelam Arşivi

Yitik

12 Temmuz 2023 Çarşamba 10:41