Nail Kadırhan - Kelam

Nail Kadırhan - Kelam

Bu kışın ayazı çok olacak

Bu kışın ayazı çok olacak

Sevgili dostlar, değerli okurlar hepimizin bildiği, gördüğü ve iliklerine kadar yaşadığı bir yoksulluk ve yokluk sürecinden geçiyoruz. Pandemi öncesi teklemeye başlayan ve bu süreçte de tavan yapan ekonomik kriz maalesef kuraklık, üretim düşüklüğü ve son faiz indirimi ile dövizin fiyatının artmasıyla tavan yaptı. Tabir caizse ekonominin çivisi çıktı.
Mevsiminde olmasına rağmen domates, biber, patlıcan gibi gibi sebzelerin fiyatlarının yüksekliği, elektrik, doğalgaz ve petrol fiyatlarındaki artışlar alım gücünü yerle yeksan etmiş durumda. Çiftçilerin deyimiyle bir kg süt artık bir kg yem etmiyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri de dede tohumları yerine tarım ve sanayi ürünlerinde dışa bağımlılık. Verilere göre gübre fiyatındaki artış yüzde 62, sanayi ürünlerinde yüzde 45 ve tarım ürünlerinde ise yüzde 30 luk bir artış olduğu. 
Enerji uzmanları doğalgazda bu kış fiyatların yüzde 30-35 oranında artacağı ve daha şimdiden ithal kömür fiyatının tonunun 1200 liradan 2600 liraya çıktığı görülüyor elektrik fiyatları almış başını gidiyor işte bu yüzden bu kışın ayazı çok olacak. 
Değerli dostlar yaz olduğu için birçok kişi dışarıda bile yatabilirken veya mevsimlik işlerde çalışarak yaşamlarını idame etmeye çalışırken kışın bu imkanların da ortadan kalkmasıyla binlerce kişi daha işsizler ordusuna katılacak.! Esnafların durumu ortada zaten bir çoğu girdi maliyetlerindeki artış, artan kiralar, çalışanların maaş ve sigortası vs vs çarkını zarzor çeviriyor. 
Çözüm mü? Gerçekten çözümü olan beri gelsin. Herkese bu ayazı atlatacak iyi bir kış diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nail Kadırhan - Kelam Arşivi

Yitik

12 Temmuz 2023 Çarşamba 10:41